Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Szkoła Podstawowa w Anielinie

Zgodnie z Uchwałą nr XXVI/158/2013 Rady Gminy Krzywda z dnia 15 marca 2013 roku Szkoła Podstawowa w Anielinie z dniem 31 sierpnia 2013 roku została zlikwidowana.

 

Anielin - nazwa pochodzi od  imienia zmarłej kilka dni po urodzeniu Anieli-córki właścicieli majątku  Leona Holnickiego-Szulc i Anny Marii Nałęcz-Komornickiej.


   Miejscowość w Gminie Krzywda, oddalona o 3 km od Krzywdy, położonej  na lubelszczyźnie. Szkoła swoją działalność  rozpoczęła  w 1951 roku w budynku dawnego dworku szlacheckiego, który  w latach 1920-1944 należał do Leona Holnickiego-Szulc i jego żony Anny Marii Nałęcz-Komornickiej.


   Dwór w Anielinie udzielał wszelkiej pomocy żołnierzom WP, a szczególnie ze zgrupowania SGO „Podlesie” gen. F.Kleeberga. Od 1939r. majątek Anielin stał się ośrodkiem konspiracji (SZP,ZWZ,AK. Cała rodzina Holnickich Szulc udzielała w latach 1940-43 schronienia dla rannych żołnierzy i oficerów AK. Anielin był  miejscem odpraw komendy Obwodu AK Łuków i bazą zaopatrzeniową. Największą świetność dwór przeżywał w latach międzywojennych. Zatrudnieni tu byli ogrodnicy i pracownicy porządkowi, dbający o wygląd parku.


   Szkoła swoją działalność  rozpoczęła w 1951 roku w budynku dawnego dworku szlacheckiego. Wcześniej dzieci i młodzież z miejscowości Ruda i kol. Zimna Woda uczęszczały do szkoły w Rudzie, która mieściła się  w prywatnym domu. Natomiast od roku 1951 gdy ukończyły klasę IV dalej kontynuowały naukę w  Szkole Podstawowej Stopnia Podstawowego w Anielinie. Dzieci z miejscowości Kożuchówka, Stara Wróblina i Gąska przed rokiem 1951 pobierały naukę w Szkole Podstawowej Stopnia Podstawowego w Starej Wróblinie.


   W lokalnym środowisku z kierowaniem szkołą utożsamiane są nazwiska: Leon Gajo, Kazimierz Conkała, Stanisław Skorupa, Eugeniusz Kłoczko, Halina Kłoczko, Helena Andrusiuk. Od 01.09.2004 r. dyrektorem szkoły jest  Grażyna Pogonowska.


   W latach 70-tych dobudowano nową część budynku z sześcioma salami lekcyjnymi, zastępczą salą gimnastyczną Obecnie uczęszczają do niej dzieci z miejscowości Kożuchówki, Rudy, Jasnosza i kol. Zimna Woda. W roku szkolnym 1999/2000 w związku z wprowadzeniem reformy oświatowej szkoła stała się placówką sześcioklasową, a tym samym liczba uczniów w szkole zmniejszyła się. W roku szkolnym 2000/2001 nastąpiła kolejna reorganizacja nasi uczniowie z miejscowości Stara Wróblina i Stara Gąska przeszli prawie w całości do Szkoły Podstawowej w Joniku znajdującej się na terenie gminy Stanin. Ważną datą dla naszej placówki był rok 2005 i 2006 wymieniono w szkole stolarkę okienną i drzwiową oraz wymalowano wszystkie pomieszczenia w ciepłych i ładnych kolorach.


   Nasza szkoła jest jedną z siedmiu szkół podstawowych w gminie Krzywda. Jesteśmy najmniejszą szkołą, dlatego lekcje u nas odbywają się w systemie klas łączonych. My jednak nie narzekamy, bo czasem fajnie jest posłuchać wiadomości z sąsiedniej klasy, wiecie czasem w ten sposób można je sobie utrwalić, a czasem zwyczajnie przypomnieć i powtórzyć.


   Mamy w szkole salę gimnastyczną, nie jest to wielka pełnowymiarowa sala, ale na nasze potrzeby zupełnie wystarcza, wiosną i latem i tak najczęściej wychodzimy na boisko szkolne.


   Mamy też w szkole  nowoczesną pracownię komputerową z 10 stanowiskami i dostępem do Internetu, którą otrzymaliśmy w czerwcu 2007 roku  ze środków EFS oraz Centrum Informacji Multimedialnej z 4 stanowiskami i dostępem do Internetu  pozyskane w  sierpniu 2006 roku w ramach akcji MEN finansowane ze środków EFS.


   W swojej historii szkoła osiągnęła wiele sukcesów będących efektem wspólnej, wytężonej pracy nauczycieli i wychowawców. Niezwykle imponująco przedstawia się kolekcja dyplomów, wyróżnień i nagród zdobytych przez uczniów w konkursach plastycznych, muzycznych, recytatorski i konkursach o bezpieczeństwie.


   Kolejne pokolenia rodziców przyprowadzają do nas swoje dzieci z ufnością, wiedząc, że ich pociechy pozostają w najlepszych rękach, pod  fachową opieką odpowiednio wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Dbamy o to, aby uczeń kończący szkołę podstawową doskonale funkcjonował w domu  i szkole. Był odpowiedzialny, ciekawy świata, krytyczny, rozważny, tolerancyjny, punktualny i otwarty.


   Do obwodu Szkoły Podstawowej w Anielinie należą następujące miejscowości: Kożuchówka, Ruda, kol. Zimna Woda, Jasnosz. Szkoła jest położona pomiędzy miejscowościami Kożuchówka i Ruda, dlatego odległość jaką muszą pokonać uczniowie w drodze do szkoły jest niewielka. Najczęściej dojeżdżają do szkoły rowerami, a w okresie zimowym pieszo lub są dowożeni przez rodziców. Lekcje odbywają się w systemie jednozmianowym w godz od 8.00 do 14:30, po południu odbywają się zajęcia dodatkowe m.in. kółko teatralne, informatyczne, czytelnicze, matematyczne, przyrodnicze, komunikacyjne, języka angielskiego, rosyjskiego i języka polskiego. Słabsi uczniowie znajdują pomoc na zajęciach wyrównawczych. Wszyscy pracujący w szkole nauczyciele mają pełne kwalifikacje, wielu uczestniczy dodatkowo w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego.


   W związku z organizacją pracy szkoły, niektórzy nauczyciele muszą łączyć pracę w naszej szkole z pracą w sąsiednich placówkach. Ale dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami sąsiednich placówek udaje się bezproblemowo zorganizować pracę poszczególnych szkół.


   Z roku na rok szkoła nasza zmienia swój  wystrój i wyposażenie na miarę dzisiejszych czasów. Cieszymy się jak o szkole słyszymy pochlebne opinie.

 

   Ideą Szkoły Podstawowej w Anielinie jest przygotowanie uczniów do samodzielności oraz kształcenie wśród nich świadomości swych obowiązków, praw i możliwości. Nasza szkoła to ok. 60 lat historii i tradycji. To miejsce szczególne, w którym zdobywało wiedzę i uczyło się patriotyzmu kilka pokoleń mieszkańców Kożuchówki, Rudy, kol. Zimna Woda, Janosza, Starej Wróbliny i Starej Gąski. 

 

Zdjęcie budynku szkoły

Zdjecie budynku szkoły

Zdjecie budynku szkoły