Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Dożynki Gminne 2018

Rolnicy z gminy Krzywda podziękowali za plony w niedzielę 2 września. Podczas dożynek, które odbyły się na terenie miejscowego ośrodka sportu i rekreacji, ogłoszono wyniki konkursu wieńców, wyróżniający się rolnicy odebrali podziękowania za swoją pracę, a na scenie zaprezentowali się lokalni artyści.Zgodnie z tradycją dożynki rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczyli proboszczowie parafii w Radoryżu Kościelnym - ksiądz kanonik Mieczysław Milczarczyk i w Okrzei - ksiądz kanonik Sylwester Borkowski, wspierani przez proboszcza parafii w Hucie Dąbrowej księdza kanonika Jarosława Kisielińskiego i wikariusza z Radoryża Kościelnego - księdza Grzegorza Bielaka.

Podczas eucharystii duchowni poświęcili wieńce dożynkowe i bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, który starostowie - Iwona Krawczyk z Huty Dąbrowej i Grzegorz Goławski z Nowego Patoka, przekazali uroczyście wójtowi Jerzemu Kędrze.

Niedzielne święto było również okazją do wręczenia podziękowań od wójta i Rady Gminy Krzywda dla wyróżniających się rolników oraz medali i specjalnych statuetek przyznanych przez spółdzielnie mleczarskie z Michowa, Radzynia Podlaskiego i Ryk najbardziej efektywnym producentom mleka.

Nieodłączną ozdobą dożynek są co roku misternie wykonane kompozycje ze zbóż i kwiatów, które i tym razem wyglądały jak dzieła sztuki, wzbudzając zachwyt gości. Jurorzy najwyżej ocenili wieniec z Krzywdy, drugie miejsce zajął Wielgolas, a trzecie - Nowy Patok. Ten drugi wieniec będzie reprezentować gminę na Dożynkach Powiatu Łukowskiego, które w najbliższą sobotę odbędą się w Woli Gułowskiej. Łącznie w konkursie wzięło udział 13 kompozycji, a oprócz tego miejscowe koła gospodyń wiejskich przygotowały 18 stoisk promocyjnych.

W części artystycznej na plenerowej scenie prezentowały się: Ludowy Zespół "Wrzeciono", działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzywdzie i Dziecięcy Zespół Regionalny "Kropelki Rosy" z Łukowa, które prowadzą Renata Pawlikowska i Przemysław Oskroba, wokalistka i skrzypaczka z Krzywdy Kinga Sowa oraz Zespół Pieśni i Tańca "Łukowiacy".

Sporą dawkę humoru zaserwowali dożynkowym gościom członkowie kabaretu "Kopydłowo", wieczorem zagrał zespół "Camasutra", a świętowanie zakończyła zabawa taneczna z miejscową grupą "Refleks".

Zabawie towarzyszyła akcja poboru krwi, zainicjowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi "Ostoja" w Łukowie. Dar życia przekazało 33 dawców, z czego prawie połowę stanowiły osoby, które zrobiły to po raz pierwszy.