Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Tradycje Wielkanocne

Dnia 8 kwietnia 2017r w świetlicy ‘’Oleńka” w Woli Okrzejskiej odbyło się przedświąteczne spotkanie poświęcone Tradycjom Wielkanocnym  na Sienkiewiczowskiej Ziemi. Organizatorami uroczystości było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Uroczystość rozpoczęli najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Woli Okrzejskiej przedstawiając program artystyczny na temat Świąt Wielkiej Nocy

W świat staropolskich obrzędów i tradycji Wielkopostnych i Wielkanocnych wprowadziła gości Lucyna Kaczmarek, opowiadając jak obchodzono Wielkanoc w siedemnastowiecznej Polsce. O tym, jakie zwyczaje  na Ziemi Henryka Sienkiewicza kultywuje się do dzisiaj mówiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

 Uczestnicy imprezy mieli okazję skosztować wielkanocnych przysmaków przygotowanych przez gospodynie spotkania. Częstowano swojskimi wędlinami, wielkanocną babką a także białym barszczem.

W atmosferę Wielkiego Tygodnia wprowadziły uczestników spotkania pieśni pasyjne w wykonaniu regionalnych  zespołów ludowych „Szalinówki” z Hordzieżki oraz „Modry Len” z Adamowa. Podczas zorganizowanego przez Uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Okrzejskiej oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baczkowie kiermaszu, można było nabyć stroiki, pisanki i inne ozdoby świąteczne. Kulminacyjnym punktem programu były warsztaty dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Panie Krystynę Kretowicz, Mariolę Bacę i Lucynę Kaczmarek , na których wykonywano stroiki, pisanki i inne ozdoby na wielkanocny stół.

Honorowy Patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Krzywda Pan Jerzy Kędra.

 Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji imprezy „Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi"  sponsorom:

 - Zakłady Mięsne "Wierzejki" Jan Zdanowski Marek Zdanowski

- Piekarnia Ciastkarnia Eugeniusz Onysk
- Ferma Drobiu Ryki - Szewczyk & Błachnio

- Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Wiejskiej w Krzywdzie