Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Radoryż Kościelny

 Radoryż Kościelny, Parafia MB Częstochowskiej

Parafia Radoryż Kościelny

Proboszcz:  Ks. Kanonik mgr Zbigniew Daniluk

21-470 Krzywda
gm. Krzywda,
pow. Łuków, woj.
lubelskie
Kontakt:
Proboszcz: tel. (25) 755-10-59
Wikariusze: 755-14-31, 755-19-91

Strona internetowa:

Parafia Radoryż Kościelny

Obecna świątynia murowana została wybudowana w latach 1907-1914 (poprawiona w 1937 roku przez Kazimierza Plewczyńskiego). Plany co do budowy rozpoczęte były w 1903r. Kościół wzniesiono w stylu neogotyckim, dzięki staraniom ks. Józefa Szyszko, proboszcza parafii Radoryż Kościelny. Duży wkład w budowę świątyni włożyli parafianie jak też ofiarodawcy z całej Polski Kongresowej. Plac pod budowę został ofiarowany przez Władysława Szulca-Holnickiego – dziedzica majątku Krzywda.
Budowli kościelnej nie zniszczono podczas I wojny światowej. Jedynie drzwi zewnętrzne zostały uszkodzone przez Niemców dnia 18 III 1915 roku, zostało podane do Komisji Strat Wojennych dnia 1 czerwca 1920 roku.
Kościół został wykonany z cegły wypalanej, kształt ma podłużny i składa się z następujących części: Prezbiterium, trzech Naw, Chóru, Zakrystii, Loży, Przedsionka, Kaplicy. W oknach umieszczone są witraże: po stronie ewangelii witraż Chrystusa Pana Ukrzyżowanego, po stronie epistoły Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Długość świątyni sięga 37 m, szerokość 15,5 m, wysokość od posadzki do sklepienia w części najwyższej 45 m.

Kościoł

Obecnie parafia liczy ok. 3800 wiernych.
Miejscowości należące do parafii: Radoryż Kościelny, Drożdżak, Fiukówka, Kożuchówka, Krzywda, Laski, Nowy Patok, Stary Patok, Radoryż Smolany, Wielgolas.