Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Radni jednomyślni w/s budżetu

   Gmina Krzywda dołącza do samorządów, które kończą rok z nowym budżetem. Podczas sesji, która odbyła się w czwartek 28 grudnia, za uchwałą w tej sprawie zagłosowali wszyscy radni, biorący udział w obradach.Przyszłoroczny plan finansowy zakłada prawie 48 milionów 390 tysięcy złotych dochodów i wydatki na poziomie ponad 49 milionów 620 tysięcy, z czego na inwestycje samorząd zamierza wydać około 3 milionów 900 tysięcy złotych.

   Wójt Jerzy Kędra podkreśla, że większość z nich będzie współfinansowana ze źródeł zewnętrznych, choć nie wszystkie wnioski o przyznanie dotacji zostały już rozpatrzone. Gmina czeka m.in. na decyzje w sprawie podziału pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, które chce wykorzystać na termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie. W budżecie na 2018 rok rada zabezpieczyła na ten cel ponad 1 milion 320 tysięcy złotych, z czego unijna dotacja może wynieść prawie 820 tysięcy. Kolejne 770 tysięcy złotych to pieniądze na modernizację pomieszczeń i poprawę jakości kształcenia we wszystkich szkołach, prowadzonych przez gminę. Ponad 685 tysięcy samorząd otrzyma z RPO.

 

   Ważną pozycją w przyszłorocznym planie inwestycyjnym jest też budowa biblioteki publicznej w Hucie Dąbrowie, na którą radni przewidzieli 500 tysięcy złotych. Część środków gmina chce pozyskać z Instytutu Książki. Na wsparcie w wysokości 650 tysięcy mogą liczyć strażacy z OSP w Okrzei, która jest jedną z dwóch jednostek, pretendujących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pieniądze mają być wykorzystane na zakup średniego samochodu pożarniczego, a o część środków na ten cel gmina chce się postarać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pewne są już dotacje na kilka kolejnych zadań, które samorząd zrealizuje za pieniądze z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, pozyskane za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Razem ku lepszej przyszłości". Chodzi o budowę placów zabaw i siłowni zewnętrznych w 8 miejscowościach, zagospodarowanie terenu wokół zbiornika wodnego w Anielinie oraz zakup rowerów do wypożyczania i postawienie altany w Woli Okrzejskiej. Szacuje się, że realizacja wymienionych inwestycji może kosztować prawie 470 tysięcy złotych, z czego około 306 tysięcy to dofinansowanie z PROW. 

   W planach jest również rozpoczęcie budowy stacji uzdatniania wody w Woli Okrzejskiej, na którą rada przeznaczyła w przyszłorocznym budżecie 200 tysięcy złotych oraz budowy świetlicy w Radoryżu Smolanym i modernizacji podobnego obiektu w Cisowniku. Wszystkie te zadania są rozłożone co najmniej na dwa lata, a o pieniądze na ich realizację samorząd także chce się starać w programach unijnych. Na razie w budżecie na 2018 rok na świetlicę w Radoryżu Smolanym radni zabezpieczyli 170 tysięcy złotych, a w Cisowniku - 100 tysięcy złotych. Oprócz zadań inwestycyjnych w przyszłorocznym planie finansowym jest ponad 930 tysięcy na staże, kursy i szkolenia oraz inne inicjatywy, skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które będzie realizować Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzywdzie.